Dňa 07.11.2016 sa v počítačovej učebni školy uskutočnila pre žiakov II. stupňa A variantu a triedy B2 beseda na tému Bezpečne na internete.
Obsahom besedy bol vzťah detí k využívaniu mobilných telefónov, ale aj internetu a televízie. Mgr. Moravíková, koorditátorka informatizácie a Mgr. Veronika Blažeková, psychologička CŠPP oboznámili žiakov s nástrahami, ktoré im môžu hroziť pri využívaní týchto komunikačných prostriedkov. ...
V súčasnej dobe ovládajú multimédiá svet, no prinášajú so sebou okrem výhod aj mnohé riziká. Dnešné deti si už ani nevedia predstaviť deň bez televízie, notebookov či smartfónov. Dôležité je preto stanoviť určité pravidlá pri používaní týchto zariadení, ako napríklad čas strávený pri počítači, či ozrejmiť dôsledky zneužívania tiesňovej linky.
V hlavnej časti besedy mali mladší žiaci možnosť pozrieť si vybrané diely slovenského animovaného seriálu Ovce.sk, dostupného na internetovej stránke http://sk.sheeplive.eu/. Po pozretí jednotlivých dielov hľadali problém a ponaučenia, ktoré z príbehu vyplývali. Diskutovali tak o problematike rasizmu, diskriminácie na internete, zneužití fotografií a videí a kybergroomingu. V záverečnej časti bolo úlohou žiakov priradiť rôzne obrázky a fotografie k farbám semaforu podľa toho, či je zobrazená činnosť dovolená, zakázaná/vhodná, nevhodná.
Pre starších žiakov bol pripravený krátky videofilm na tému Kybergrooming, dostupný na stránkach Národního centra bezpečnějšího internetu: http://www.bezpecne-online.cz/. Po zhliadnutí videa nasledoval cielený rozhovor, v ktorom žiaci sami hľadali problém a jeho možné riešenia. Kybergrooming predstavuje také správanie, kedy si páchateľ na internete vytipuje obeť, snaží sa získať jej dôveru, vybudovať si s ňou blízky vzťah a vylákať ju na osobné stretnutie. Jeho cieľom je obeť zneužiť.
Všetci žiaci boli upozornení na plagáty a komiksy, ktoré sú umiestnené v počítačovej učebni školy, kde si majú možnosť kedykoľvek prečítať o šikanovaní na internete, zneužití osobných údajov, používaní mobilných telefónov a závislosti od internetu, počítača či telefónu. Na plagátoch sú uvedené aj potrebné telefónne čísla a e-mailové adresy, ktoré môžu žiaci využiť v prípade potreby.
Mgr. Júlia Moravíková