Svoje srdce máš vo vlastných rukách!

Hoci nie je Valentína, 29. september sme venovali srdcovým témam – pripomenuli sme si Svetový deň srdca a riziká srdcovo-cievnych ochorení. Rozmanitými aktivitami sme sa snažili motivovať deti a žiakov k tomu, aby venovali dostatok pozornosti svojmu srdcu a nezabúdali, že prevencia je lepšia ako liečba. Starší žiaci si pozreli prezentáciu a náučné video o stavbe, funkcii a fungovaní srdca, rozoberali a skúmali školský model ľudského tela. Keďže už o srdci čo-to vedeli, mali veľa rôznych otázok a živo rozoberali reálne i menej reálne dotazy typu „čo keby...“ Po úsmevnej debate na vážnu tému nastala chvíľa pravdy. Žiaci mali možnosť počuť tlkot svojho srdca cez fonendoskop a nechať si zmerať krvný tlak. Zostali zaskočení, ale po prvých odvážlivcoch chcel už zistiť svoj tlak každý. Dokonca aj niektoré pani učiteľky, pani riaditeľka a zástupkyňa sa dali nahovoriť na „školskú preventívnu prehliadku srdiečka“. Žiaci skonštatovali, že dospeláci sú zdraví ako rybičky a ešte vydržia mnoho žiackych vylomenín :o)

Mladší žiaci zistili, že ľudské srdce vôbec nevyzerá tak, ako na ich obrázkoch. Ale veľmi dobre vedeli,  ako sa starať o svoje srdiečka, aby boli dlho zdravé – hlavne pohyb a šport. A že „Šport je zdravý“  dokázali aj zvieratká v rozprávke, ktorú si žiaci pozreli. Nakoniec predviedli svoju šikovnosť a namaľovali, ako si predstavujú zdravé srdiečko.

Škôlkari sa do športu vrhli sami. Hoci netušia, čo je prevencia a o tele a srdiečku vedia veľmi málo, podporujú jeho činnosť zo všetkých síl – behajú, šantia, vyskakujú – a to je tá najsprávnejšia cesta k zdravému životnému štýlu, dlhšiemu a lepšiemu životu.

                                                                                                           Mgr. Alena Korduljaková

Fotogaléria k aktivitám