UF st tenisPod záštitou Špeciálnych olympiád Slovensko sa nám podarilo usporiadať 1. ROČNÍK O POHÁR ŠPECIÁLNYCH OLYMPIÁD SLOVENSKO V STOLNOM TENISE. Súťaž sa konala 23. 11. 2022 v priestoroch Gymnázia Bytča a Základnej školy E. Lániho v Bytči. Zúčastnilo sa 28 športovcov: z Reedukačného centra Mlynky, zo SŠ v Dobšinej, z CDR v Bytči, zo SŠ Vrbové, zo SŠ v Púchove, zo SŠ-ŠK Manín Považská Bystrica a nechýbala ani naša škola, SŠI Bytča. Športovci boli rozdelení do jednotlivých  vekových kategórii a skupín. Dievčatá tvorili jednu osemčlennú skupinu a do ďalších troch skupín boli rozdelení chlapci. Svoje sily si zmerali v dvojhrách aj v štvorhrách. Inklúziu sme preniesli do poslednej kategórie, ktorá spojila športovcov z bežných škôl so športovcami zo špeciálnych škôl. Celé podujatie prebehlo v duchu fair play. Verím, že si každý odniesol príjemný športový zážitok.  Mladým, nádejným športovcom prajeme veľa úspechov v ďalších stolnotenisových turnajoch. Organizátorom a pomocníkom ďakujeme za ich nezištnú pomoc pri realizácií súťaže.

V priloženej prílohe si môžete pozrieť výsledkovú listinu.

Mgr. Ivana Janošíková

UF SPKrásne dopoludnie strávili naši žiaci v Sobášnom paláci Bytča, kde sa vstupná sála zmenila na pútavé divadelné predstavenie o uhorskom palatínovi Jurajovi Turzovi a jeho siedmych dcérach pod názvom ,,Keby som bol palatínom.“ Ako prví sme mali možnosť spoznať bábiky v krásnych dobových šatách, ktoré predstavovali dcéry Juraja Turzu. Žiaci sa dozvedeli, ako sa dcéry volajú a tak sa preniesli do pútavého rozprávkového príbehu o ich živote. Z chlapcov sa stali rytieri a vyskúšali si zbrane, s ktorými sa vtedy bojovalo. Niektorí si zahrali naozajstný šach, taký ako kedysi hrávali králi na zámkoch. Žiakom sa veľmi páčili dobové hračky z dreva, s ktorými sa deti aj zahrali. Pútavé rozprávanie sme ukončili v sobášnej sále, kde sme sa dozvedeli, že svadobné hostiny, ktoré organizoval Juraj Turzo pre svoje dcéry trvali dva týždne. Veríme, že s podobnými krásnymi zážitkami budú odchádzať aj ďalší návštevníci. V priloženom odkaze si môžete pozrieť, čo všetko sme zažili na rozprávkovej ceste za poznaním. 

https://www.facebook.com/100063535779728/posts/585427343585120/

Mgr. Mária Holáčiková

IMG 9346V Žiline sa 3.11.2022  konal 56. ročník Behu 17. novembra, ktorý je súčasťou univerzitných športových dní. Spojená škola internátna sa spomedzi špeciálnych škôl zúčastnila behu ako jediná. Celkový počet športovcov bol veľmi  vysoký. V prvej kategórii, chlapci narodení v roku 2009 a mladší, bežalo až 115 pretekárov. Siedmak, Ivan Stolár, dobehol na 41. mieste a jeho spolužiak, Branislav Štruml, dobehol na peknom 96. mieste. Boli s nami aj naše šikovné dievčatá. Nikolka Holešová, ktorá dobehla na 76. mieste a Vaneska Martinková dobehla 51. Všetkým pretekárom gratulujeme a prajeme ešte veľa úspešných kilometrov.

Mgr. Ivana Janošíková

UF kdVýchovný koncert pod taktovkou občianskeho združenia Škola života bol plný zábavy, skvelých pesničiek a úžasnej atmosféry.

V Kultúrnom dome Bytča si naši žiaci rozcvičili nielen hlasy spevom, ale aj ruky potleskom a nohy tancom. Nádherné piesne pod názvom Slovensko spieva, dodávali celému predstaveniu energiu a ešte väčšiu zábavu, o ktorú sa postarali známe osobnosti zo sveta hudby a to spevák zo skupiny Arzén Jaro Gažo a bubeník skupiny Aya Radko Pažej. Prostredníctvom jednotlivých ľudových piesní sme navštívili Myjavu, Detvu, Horehronie, Terchovú, Oravu, ale i východ Slovenska. Pozornosť žiakov určite upútala zaujímavá videoprojekcia, ktorá jednotlivé skladby dopĺňala. 

Veríme, že všetci žiaci si odnášali nádherné zážitky, v ktorých sa zrodilo poznanie, prijatie, obdiv, úcta a šírenie pokladov našej slovenskej ľudovej kultúry.

Mgr. Mária Holáčiková

IMG 9135Žiaci SŠI sa veľmi radi nielen učia a vzdelávajú, ale aj hrajú, šantia, všeličo kreslia a vyrábajú. Vo štvrtok, 27.10.2022, sa v našej škole všetky tieto aktivity spojili a spoločne sme si užili  Deň zážitkového učenia.

Aktivity sa realizovali v kmeňových triedach, kde žiaci ochutnávali ovocie, zeleninu, bylinky, pili zdravé čajíky, pozerali zaujímavé a poučné dokumenty, kreslili a vyrábali rôzne postavičky z jesenných prírodných materiálov. Nasledovali pohybové a hrové disciplíny. Deti hrali Bocciu, spoznávali stromy a ich plody. Dokonca si každá trieda jeden stromček zasadila. Veľký úspech zožala aktivita venovaná Dňu bielej palice. Žiaci so zakrytými očami museli zdolávať pripravené prekážky. Odmenou pre nás všetkých boli šťastné deti a veselé iskričky v ich očkách.

Mgr. B. Bašová, Ing. K. Randová, Mgr. I. Janošíková, Ing. P. Bilas

                      UF vyrocie 1

Komukoľvek môžeš pomôcť, pomôž mu rád. Slúžiť a pomáhať sú vlastnosti vznešených ľudí. Tieto slová platia v našej škole mnohonásobne viac. Sú zrkadlom pre všetkých nás, kde spolu vytvárame jeden veľký obraz jedinečnosti, spolupatričnosti, radosti, lásky, priateľstiev, úsmevu a čarovných okamihov tak, aby sme mohli spolu v našej škole zažívať chvíle, na ktoré sa nezabúda. Chvíle, ktoré sú  nezmazateľne vryté v mysli, našli si kútik v našich srdciach a často sa k nim vraciame. Škola v nás všetkých zanecháva nezabudnuteľný odkaz. Bez vás by škola nebola tým, čím je dnes, a preto moje veľké ďakujem patrí a vždy bude patriť vám všetkým: deťom, žiakom, pedagógom, odborným zamestnancom, nepedagogickým zamestnancom, rodičom a priateľom. A takto plynie život v našej škole.

Mgr. Anna Ďurajková, riaditeľka školy

UF jablkoVedeli ste o tom, že existuje deň jablka? Jablko povzbudzuje nervový systém, minerálmi a vitamínmi posilňuje organizmus. Deň jablka sme si pripomenuli a spoločne oslávili 21.10. V tento deň sme zapojili všetky naše zmysly. Jabĺčka sme rozlišovali podľa vône, farby, ochutnávali a dokonca sme si spoločne vyrobili vlastnú jablkovú presnidávku, ktorá všetkým deťom veľmi chutila! S jabĺčkami sme aj tvorili a spoločne ich obtlačili do zaváraninového pohára. Na záver dňa nemohli chýbať detské pesničky a riekanky s tematikou jabĺčka, pri ktorých sme veselo spievali a tancovali. Spoločný čas sme si veľmi užili a tešíme sa na ďalšie spoločné chvíle.

Mgr. Patrícia Hrobáriková, Mgr. Viera Kalmanová, Mgr. Paulína Hujová

image018V stredu,19.10.2022, navštívili žiaci 7., 8. a 9. ročníka A variantu Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici. Po príchode si vypočuli krátku prednášku o tradícii plstenia na Slovensku, ktoré poznáme od čias valaskej kolonizácie. Dozvedeli sa na nej, že z vlny sa dajú vyrobiť rôzne druhy oblečenia, obuvi a drobných doplnkov. Následne si pomocou jednoduchej techniky „za mokra“ vyrobili tzv. mydielko vo svetri. Po prestávke nasledovala prehliadka výstavy Národné parky Slovenska, v rámci ktorej sa zahrali na paleontológov.  Tvorivo - edukačného programu sa zúčastnilo 16 žiakov v sprievode pedagogického dozoru. Počas návštevy múzea získali poznatky o národných parkoch Slovenska a vďaka tvorivej aktivite si precvičili jemnú motoriku a svoju predstavivosť.

Mgr. Júlia Moravíková

UF bud fitTento rok sa opäť naša škola zapojila do projektu Hovorme o jedle, ktoré organizuje Centrum znalostí rozvoja o potravinách n.o.

Aktivity, ktoré si pani učiteľky a pán učiteľ pripravili pre deti a žiakov, si môžete pozrieť v priloženej prezentácii. 

Bc. Eva Sedliačková

UF zalozkyAj tento školský rok sa naši šikovní žiaci pod vedením svojich kreatívnych učiteľov a asistentov zapojili do krásneho projektu: ,,Záložka do knihy spája školy“ organizovanou Slovenskou pedagogickou knižnicou v Bratislave a Národným pedagogickým múzeom a knižnicou J.A. Komenského v Prahe. Tohtoročná téma bola: ,,Môj literárny hrdina čaká na tvoje prečítanie.“ Cieľom projektu je nielen rozvíjať lásku ku knihám a k čítaniu, ale aj nadviazanie priateľstiev a kontaktov medzi slovenskými a českými školami. Takýmto zaujímavým a nevšedným spôsobom sa podporuje čítanie prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Našou partnerskou školou sa stala Špeciálna ZŠ a SŠ Milady Horákové 493/50, Svitavy. Žiaci pilne pracovali a vytvorili krásne jedinečné dielka-záložky, ktoré budú našich kamarátov v Čechách sprevádzať svetom kníh, príbehov a rozprávok.

,,Čím viac čítate, tým viac sa naučíte. Čím viac sa naučíte, tým viac miest objavíte.“

Mgr. Jana Kačincová, Mgr. Martina Koišová

uf muzeumV utorok 11.10.2022 sme sa rozhodli realizovať vyučovanie so žiakmi triedy VI.ŠZŠ/A trochu inak a zažili sme krásny deň vďaka Vlastivednému múzeu v Považskej Bystrici. Hoci nám počasie veľmi neprialo a ráno nám začalo pršať, už len samotná cesta autobusom do Považskej Bystrice bola pre naše deti veľkým  zážitkom. Cestou sme mohli vidieť krásne Súľovské skaly, rieku Váh, či zrúcaninu Považského hradu. Hneď ako sme dorazili, privítali nás  veľmi milí zamestnanci múzea, ktorí pre nás pripravili aj príjemné občerstvenie. Takto posilnení sme sa so všetkou zvedavosťou pustili do prehliadky expozície tohto múzea. Čakali nás tam krásne exponáty v podobe vypreparovaných zákonom chránených zvierat  ako sú medveď hnedý, rys ostrovid, vlk obyčajný, výr skalný, či orol skalný, ktoré bežne v prírode nevidíme. Rovnako sme sa mohli pokochať aj zbierkou vzácnych  motýľov, hmyzu a vtákov žijúcich na našom území. Preverili sme si svoje vedomosti o národných parkoch Slovenska, na mape sme si mohli pozrieť, kde presne sa nachádzajú a čím sú výnimočné. Potom sme sa zahrali na paleontológov, kde sme so štetcom odkrývali starodávne skameneliny vyhynutých živočíchov. Nášmu programu však ešte nebol koniec. Presunuli  sme sa do tvorivej dielne, kde nám odprezentovali najväčšie zaujímavosti zo sveta drotárstva. Nakoniec  pod vedením odborných asistentov sme si mohli sami zhotoviť šperk - motýľa z drôtu a koráliek, čo pre šikovné ručičky našich žiakov nebol žiadny problém. Plní nových zážitkov a informácií sme sa mohli vrátiť naspäť do školy aj s krásnym motýlikom vyrobeným  vlastnými rukami, ktorý nám zostane ako spomienka na tento nezabudnuteľný deň. Ďakujeme ,Vlastivedné múzeum!

Mgr. Mária Poliaková, Mgr. Božena Bašová, Mgr. Monika Játiová

image005Svetový deň pošty si Svetová poštová únia pripomína každoročne 9. októbra. Takýmto spôsobom sa oceňujú, vyzdvihujú, zdôrazňujú základné hodnoty poštovníctva a v neposlednom rade dôležitosť pošty v každodennom živote človeka. Žiaci 3. a 4. ročníka navštívili Poštu v Bytči a vypočuli si zaujímavé, poučné a obohacujúce informácie o pošte, jej službách a fungovaní. Zopakovali sme si, že na poštu chodia ľudia posielať balíky, listy, pohľadnice. Prostredníctvom šekov môžeme zaplatiť rôzne účty, posielať peniaze , dobíjať kredit. Okrem toho si môžeme na pošte kúpiť školské potreby, knihy či žreby. Naši žiaci pozorne počúvali, slušne kládli otázky a zapájali sa do debaty. Nakoniec dostali od pani vedúcej pošty veľkú pochvalu.

Mgr. Martina Koišová

Uf zvieratkovoSvetový deň ochrany zvierat sme v prípravke a v 2. ročníku oslávili početnými zvieratkovými aktivitami. Hneď ráno sme si spoločne prečítali rozprávku Koza odratá a porozprávali sme sa nielen o láske k zvieratám, ale aj o týraní zvierat. Koza zjedla dedkovi zeleninu zo záhradky a dedko ju zbil. Zvieratká sú milé stvorenia. Sú užitočné a dávajú nám veľa lásky. Zaslúžia si našu pozornosť a starostlivosť. Na koberci v kruhu sme sa porozprávali a prilepovali na skladačky zvieratá lesné, morské, lúčne, žijúce na statku či v Afrike. Deti veľmi zaujalo skladanie puzzle. Takýmto spôsobom sme spoznali exotické zvieratá. Pri interaktívnej tabuli sme priraďovali počet daných zvierat k číslu. Určovali sme počet písmen v názvoch zvierat, prvé a posledné písmeno a dokonca sme aj slabikovali. Podľa predlohy sme modelovali línie zvierat. Takýmto spôsobom sme si celý deň precvičovali jemnú motoriku, pravidlá slušného správania, spoluprácu vo dvojiciach aj v skupinách i hlasný rečový prejav a tvorenie viet. Veľmi veľa sme sa toho naučili. Nech sa páči, pozrite sa sami.

Mgr. Zuzana Ilková

UF usmevÚsmev je symbol šťastia a dobrej vôle. S úsmevom je život krajší, veselší a jednoduchší. Úsmev sa 7. októbra rozhostil aj v triede 3. a 4. ročníka. Spoločne s malými prípravkármi a druháčkou Sofinkou sme si vysvetlili pozitíva a plusy úsmevu a usmievania sa. Daný deň je určený nielen na šírenie skvelej nálady, priateľskej atmosféry, ale je to aj deň dobrých skutkov a vzájomnej pomoci. Deti s chuťou absolvovali mnohé úsmevné aktivity. Vymaľovávali sme pery, namiesto zúbkov sme lepili fazuľky, vyrobili sme aj škraboškový úsmev, kreslili sme smajlíkov, pili zdravé mliečko a popri tom sme počúvali pesničku Úsmev od Modusu. Na záver sme si sľúbili, že sa budeme celý víkend usmievať a s radosťou a ochotou pomáhať svojim blízkym.

Mgr. Martina Koišová, Mgr. Zuzana Ilková 

ochrana zvieratSvetový deň zvierat sa oslavuje 4. októbra. Tento deň bol vybratý, pretože naň pripadá sviatok sv. Františka z Assisi, ktorý bol veľkým milovníkom zvierat a ekológov. Žiaci 3. a 4. ročníka sa od rána venovali zvieratkám a zvieracím témam. Pracovali sme s interaktívnou tabuľou, s leporelom, encyklopédiou. Veľa sa aj kreslilo, vymaľovávalo, strihalo a lepilo. Deti aktívne pracovali v skupinkách, vo dvojiciach i samostatne. Výsledkom našej usilovnej roboty je farebné leporelo o zvieratkách s veselými kresbami, nápismi, nálepkami a krásna nástenka plná domácich miláčikov, obľúbených zvieratiek a rozprávkových koníkov. Deti v našej triede sú bystré hlavičky a dobrí kamaráti, preto sme si na pomoc zavolali aj Ninku a Janku z B variantu. Vytvorili sme snaživú a učenlivú skupinku, ktorej išla robota naozaj od ruky. Deti získali kopec vedomostí a more praktických skúseností a pritom mali po celý čas pocit, že sa hrajú. Spokojní žiaci sú tou najkrajšou spätnou väzbou pre každého učiteľa.

,, Kto má rád zvieratá, má rád aj ľudí.“

Mgr. Ivana Janošíková, Mgr. Martina Koišová

UF sportAj žiaci a učitelia v SŠI sa aktívne zapojili do Európskeho týždňa športu. Pod taktovkou Mgr.  I. Janošíkovej sa ovzduším nieslo heslo: „V zdravom tele – zdravý duch!“ Žiaci absolvoval rôzne športové aktivity. Veľmi sa všetkým páčila športová dráha, ktorá bola postavená na školskom dvore. Deti sa vyšantili, vybláznili. A aby sa zapojili aj starší, tak sme si zahrali i futbal. Odmenou pre všetkých bol úsmev a dobrá nálada.

Mgr. Ivana Janošíková