UF kiaV tomto duchu sa niesol beh, ktorý 14. 05. 2022 odštartovala nadácia Kia Slovakia. Mohol sa zapojiť každý, kto mal čas a chuť si zašportovať. Bežalo sa okolo Vodného diela v Žiline a trate merali 8,3 km a 1 km. Podporiť túto skvelú myšlienku prišlo veľa amatérskych i profi bežcov. Aj Spojená škola internátna tam mala svojich šikovných športovcov. Každý z nás si odbehol úsek, ktorý bez problémov zvládol. Juraj Ďuraj, Mário Rástočný a p. učiteľka Janošíková  odbehli 8,3 km za necelých 53 minút. Úžasná podpora prišla zo strany rodiny našej žiačky, Viktorky Slaziníkovej, z Praktickej školy. Spoločne s ňou si prišiel zabehnúť v krásnom počasí jej brat Janko s rodinou. Neboli jediní, ktorí svojou prítomnosťou podporili túto skvelú akciu. Všetkým zúčastneným bežcom ďakujem a želám ešte veľa úspešných bežeckých kilometrov.

Mgr. Ivana Janošíková

UF zdravie10. 5. 2022 bol v kalendári deň zdravia a my sme si tento deň v našej škole pripomenuli aktívnym pohybom. Už ráno sa zdalo, že nám počasie nedovolí sa zdržiavať vonku, no napokon sa umúdrilo a dovolilo všetkým deťom spestriť si tento deň pohybom.

Pre deti bola pripravená na školskom ihrisku dráha, ktorá preverila ich pohybové schopnosti a zručnosti. Vyskúšali si skákať ako žabky, prejsť po hrubom lane a popreskakovali všetky prekážky od nízkych, až po tie najvyššie. Potom si žiaci precvičili svoje schopnosti v hádzaní na cieľ, odbehli si krátky slalom a následne sa snažili dať gól do bránky. Ťažká bola predposledná prekážka, kde bolo ich úlohou golfovou palicou dostať loptičku k cieľu a podliezť poslednú prekážku. Tí, ktorí mali záujem si dráhu zopakovali aj sami, bez pomoci našich šikovných pani učiteliek a pani asistentiek. O úspešnom zdolávaní prekážkovej dráhy sa môžete presvedčiť na vlastné oči, našej fotogalérii.

Chcem sa poďakovať všetkým učiteľom a asistentkám za ich podporu a pomoc deťom pri zdolávaní prekážok. Vďaka vám všetkým mali deti radosť z pohybu a urobili niečo pre svoje zdravie.

Mgr. Ivana Janošíková    

,UF psiky,Je úžasné, koľko lásky a smiechu nám prinesú do života psy a ako sa vďaka nim všetci zblížime.“

V piatok, 13.5.2022, sme v ŠZŠ privítali dve vzácne návštevy. Prvou boli naši kamaráti z 2.C zo ZŠ Lániho a druhou boli psovodi so 4 psíkmi z K-9 TRAINING CENTRE. Toto centrum sa venuje psíkom rôznych vekových kategórii a rás. Psíkov trénujú, vychovávajú a udržujú vo forme inštruktori, ktorí sa im oddane a s láskou denne venujú. Tento nezvyčajný deň bol od rána popretkávaný úžasnými aktivitami a deti absolvovali bohatý program. Po krátkom zvítaní a motivačnom rozhovore sme sa hneď s chuťou pustili do práce. Do vopred pripravených leporel deti vlepovali obrázok psíka, rasu daného psíka a jeho krátky popis. Všetky obrázky hľadali v zmiešaných skupinkách podľa indícií. Následne ich vlepovali do knižočiek s názvom: Naša encyklopédia psíkov, kde sa aj podpísali ako autori. Spolupráca v skupinkách prebiehala veľmi disciplinovane, deti sa navzájom dopĺňali a rešpektovali. Aj takýmto spôsobom sa umocnili a utvrdili priateľstvá medzi našimi deťmi. Po usilovnej práci nás všetkých čakala vytúžená odmena a za burácajúceho potlesku prišli psovodi so svojimi  štvornohými priateľmi a predviedli nám, čo všetko ich psíkovia dokážu. Reagujú nielen na povely, ale sú to aj skvelí záchranári, ochrancovia i obrancovia. Deti boli nadšené! Najviac sa tešili, keď mohli psíkov pohladkať  a zahrať sa na policajtov či psovodov. Neskôr sme si pochutili aj na koláčikoch, ktoré nám upiekli naše šikovné maminy. Čas plynul naozaj prirýchlo. Stihli sme si však ešte navzájom rozdať darčeky. Dostali sme krásny plagát psíka a tematickú maľovanku s obrázkami a hrami. My sme deťom zo ZŠ Lániho darovali kľúčenky v tvare psa, ktoré vyrábali naši žiaci z fimo hmoty. Aj keď sme sa museli rozlúčiť, naše aktivity pokračovali aj v priebehu pondelka v kmeňových triedach. Zamerali sme sa na jemnú motoriku, ktorú si deti precvičili a zdokonalili, keď vymaľovávali veľkú mozaiku psíka. A v neposlednom rade bola na programe čitateľská gramotnosť a čítanie s porozumením. Opäť sme si spoločne prelúskali naše nové knižočky. Aj v triedach deti pracovali aktívne a sústredene.

Ďakujeme pani učiteľke Tonke Ďurajkovej a jej deťom za krásny deň plný zábavy, aktivít a zážitkov, prostredníctvom ktorých sa deti veľa naučili hravou formou a upevnili sa tak priateľstvá medzi našimi jedinečnými deťmi.

Mgr. Martina Koišová

UF snoezelenSnoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje vo veľmi príjemnom, špeciálne upravenom priestore pomocou svetelných, zvukových prvkov s prvkami pre hrubú a jemnú motoriku a podporu vestibulárneho aparátu.

Aj v našej škole máme zriadené dve nové miestnosti – terapeutickú a relaxačnú. Naši žiaci ich využívajú individuálne, prvá hodina je každý deň vyhradená pre žiakov C variantu, ktorí sa tam veľmi tešia. Sú to nielen pre nich, ale aj pre pani asistentky a pani učiteľky čarovné chvíle. Najviac sa deťom páči na vodnej posteli, krásne sa upokoja a sem – tam si aj trošku zdriemnu. Veď názov snoezelen je kombináciou dvoch holandských slov „snuffelen“ a „doezelen“, čo v preklade znamená čuchať a driemať. V relaxačnej miestnosti je pre akčnejších k dispozícii bazén s guličkami, masážne kreslo a tvorivý kútik.

Preneste sa s nami aspoň prostredníctvom fotografií do našich nových, pre nás zázračných priestorov.                           

Mgr. Anežka Byrtusová

UF floorbalV marci 2022 sa naši žiaci stali víťazmi Majstrovstiev Slovenska Špeciálnych olympiád vo floorballe. Vďaka tomu nás pozvali na turnaj žiakov 2. stupňa základných škôl Floorball SK LIGY v Tatralandii. Uskutočnil sa v dňoch 4. – 5. 5. 2022 v Aréne Tatralandie.

Do Tatralandie sme prišli deň pred začatím súťaže, a tak sme mali s deťmi možnosť stráviť pár hodín v Aquaparku. Bol to pre niektorých úplné nový zážitok a vidieť ich radosť v očiach, keď sa vyšantili vo vode, bolo neopísateľné. Presvedčiť sa o ich radosti môžete pri prezeraní fotiek.

4. 5., v stredu, sme absolvovali exhibičný zápas proti chlapcom základných škôl. Bola to dobrá skúsenosť a predpríprava na zápasy, ktoré nás čakali 5. 5. proti dievčenským tímom. Prišli nás podporiť aj herci zo seriálu Hranica a po zápase sa deti zúčastnili autogramiády, na ktorej sa s hercami aj odfotili.

Pred sebou sme mali posledný deň, ktorý bol náročnejší ako dni pred ním. Odohrali sme prvé dva zápasy, kde naši žiaci ukázali, že ich vôbec netreba podceňovať. Po týchto zápasoch sa prebojovali do semifinále a hrali o 3. a 4. miesto proti hráčkam zo základnej školy v Modre. Zápas sa síce skončil našou prehrou 6:3, ale naši žiaci to nevzdali a bojovali do posledného odpískania zápasu. Veď hrať proti skúseným trénovaným a zdravým deťom je pre naše zdravotne znevýhodnené deti veľkou výzvou a úspechom. Odišli sme skúsenejší motivovanejší a obohatení o príjemné zážitky z floorballu. Veľká gratulácia patrí celému tímu Špeciálnej základnej školy z Bytče za reprezentáciu Špeciálnych olympiád a za krásne 4. miesto v súťaži SK LIGY vo floorballe proti víťazom krajských kôl 2. stupňa základných škôl.   

Mgr. Ivana Janošíková

UF odpadkyChrániť životné prostredie znamená chrániť život na Zemi. Je to starostlivosť o vodu, pôdu, rastliny i živočíchy. V rukách každého jednotlivca je možnosť pozitívne vplývať na kvalitu životného prostredia, ale aj možnosť zničiť všetko pekné, čo je okolo nás. Deti zo ŠZŠ sa učia, ako chrániť a zveľaďovať životné prostredie a skvalitňovať si každodenný život. Triedime odpad, šetríme vodou a energiami, upratujeme školský pozemok, pestujeme bio ovocie a zeleninu... Často zbierame i odpadky a takto aktívne upratujeme a skrášľujeme naše mesto zlepšujeme v ňom život. Máme vždy skvelý pocit z dobre vykonanej práce.

Nezabudnime: ,, Vo všetkých veciach prírodných je niečo úžasné.“ ( Aristoteles)

Mgr. Martina Koišová, RNDr. Zuzana Šamajová

UF lesyLesy sú neoddeliteľnou súčasťou prírody, v ktorej tvoria najdokonalejšie rastlinné a živočíšne spoločenstvo. Príroda, a les obzvlášť, je pre nás tým najlepším zdrojom poučenia a knihou, ktorú by sme mali čítať pomaly a dôkladne, pretože nikde inde nenájdeme lepší zdroj poznania a múdrosti.

O živote v lese a o tom, aké zvieratá by sme tam mohli stretnúť, ako sa máme v lese správať, ale aj o tom, ako sa starať o zvieratá, aby prežili tuhú zimu, nám porozprával náš šikovný ujo školník Robko Adamov. Veľkým prekvapením pre deti bolo, keď sa zjavil v dverách telocvične v poľovníckom oblečení a s puškou na pleci. Deti ostali v nemom úžase, keď mali možnosť držať v rukách rôzne trofeje preparovaných zvierat, ktoré vyzerali skoro ako živé. Po celej telocvični sa niesli zvuky zvierat, ktoré ujo školník dokázal napodobniť na svojich vábničkách - jelene, diviaky, kačice, mladé srnčeky a pod. Deťom porozprával, čo všetko poľovníci robia pre les a lesné zvieratká: kosia lúky, sušia trávu, seno a uskladňujú ich v senníkoch, odkiaľ ich v zime spolu s inou potravou vynášajú do kŕmidiel, dopĺňajú soľ v soliskách. Nikto z nás ani len netušil, že poľovníctvo je pre nášho uja školníka koníčkom a venuje mu veľa voľného času. 

„Svet okolo nás je plný nádherných prírodných javov, nad ktorými zastane rozum a srdce pookreje, ak ich dokážeme vidieť“ – Albert Einstein.

Mgr. Mária Holáčiková

kozmetickaŽiačky druhého stupňa mali v škole milé stretnutie s kozmetičkou pani Oľgou Hnilickou. Starať sa o svoje zdravie, t.j. výživu, pleť, vlasy, zuby je samozrejmosťou každej ženy. Vieme, že základné hygienické návyky musíme získať už v detskom veku. Veď, ktorá žena nechce byť upravená, pekne učesaná, nalíčená, vkusne oblečená... Pani Oľga navodila  príjemnú atmosféru, žiačkam vysvetlila, ako sa majú správne starať o pleť, ktorá je v ich veku často problematická. Dôležité je, aby si ju vždy večer dobre umyli a ošetrili pleťovým mliekom alebo pleťovou vodou, ktoré zbavia pleť mastnoty a nečistôt. Samy si vyskúšali očistiť pleť a boli prekvapené, aké nečistoty sa zachytili na tampóne. Upozornila ich na nesprávne líčenie, nevhodný make-up a nesprávnu depiláciu. Dievčatá sa družne zapájali do rozhovoru, prekvapilo nás, čo všetko ich trápi a zaujíma. Na našej asistentke, Monike, im názorne predviedla čistenie pleti, nanášanie make-upu, líčenie (očné tiene, linky, špirálu). Veď posúďte sami, ako sa jej líčenie podarilo! Darmo, žena v každom veku chce byť upravená, obdivovaná a krásna. 

Veľká vďaka patrí pani Oľge Hnilickej za to, že si našla čas, prišla medzi nás a pútavým rozprávaním žiačky nielen zaujala, ale ich obohatila o nové vedomosti aj zručnosti.

Bc. Marta Játiová

UF den zemeKaždý rok si 22. apríla ľudia po celom svete pripomínajú Deň Zeme. Pripomenuli sme si ho aj v  našej škole. Pre mladších aj starších žiakov boli pripravené prezentácie o ochrane životného prostredia, triedení odpadu a jeho recyklácií. Žiaci prípravného ročníka sa rozhodli vyraziť do terénu a v uliciach mesta vyzbierali množstvo rôzneho odpadu. A keď si pripomíname dôležitosť našej Zeme hlavne tento jeden deň, šancu starať sa o našu planétu máme každý deň.

Ing. Kristína Randová

slavik2228. apríl bol deň ako stvorený na výlet. Po daždivých dňoch sa na nás usmialo slniečko a naši traja žiaci sa s pani učiteľkou vybrali na výlet vláčikom do krajského mesta Trenčín. Cestovali s cieľom zúčastniť sa regionálnej súťažnej prehliadky v speve ľudových piesní Trenčiansky slávik, ktorý sa konal už 22. raz. Súťaž organizovala Spojená škola internátna, Ľudovíta Stárka v Trenčíne v spolupráci s Regionálnym úradom školskej správy v Trenčíne. Najmladším reprezentantom bol náš prvák, Matejko Hroško, ktorý zaspieval známu ľudovú pieseň Po nábreží koník beží. Piatačka Lívia Michálková súťažila s piesňou A ja taka dzivočka a deviatačka Lea Sopóciová s piesňou Z Východnej dievčatá. Porota ocenila našich spevákov udelením tretieho miesta pre Matejka a pre Leu. Za výborný výkon si žiaci zaslúžili sladkú odmenu v podobe výbornej zmrzliny, ktorú si vychutnali priamo pod hradom. Prešli sa po námestí a jednohlasne skonštatovali, že Trenčín je krásne mesto. Ďakujeme zamestnancom SŠI v Trenčíne za pozvanie a ocenenie speváckych kvalít našich žiakov a žiakom za skvelú reprezentáciu.


Mgr. Júlia Moravíková

jarne praceHodiny PVC na našej škole ponúkajú žiakom širokú paletu činností a aktivít. Deti sa do nich s radosťou zapájajú. Precvičujú si jemnú a hrubú motoriku, kolektívnu prácu, komunikačné a organizačné schopnosti. Aj spojená skupina chlapcov z 5., 6. a 7. ročníka už na hodinách PVC zažila mnoho podnetných činností. Pracujeme so všakovakým materiálom: papierom, hlinou, kožou, koženkou, drevom, drôtom či prútim. Používame rôzne nástroje a náradie. K obľúbenej jarnej aktivite patrí zvelaďovanie školského pozemku. Chlapcom ide hrabanie a zametenie jedna radosť. Popri práci sa nezabudli pripraviť ani na tradičnú veľkonočnú šibačku. Veríme, že všetky skúsenosti chlapci zúročia ako zodpovední dospelí a vo svete sa nestratia.

„Dôležité je, aby každý mohol byť hrdý na prácu, ktorú vykonáva.“ (Lev Nikolajevič Tolstoj)  

RNDr. Zuzana Šamajová

jarSlniečko zasvietilo cez okno aj do našej triedy V.A a spolu s ním prišla aj pani Jar, a to v podobe krásnej kytičky snežienok, prvých poslov jari, ktoré svojimi šikovnými rúčkami vystrihli a vymodelovali  naše deti z farebného papiera. Vďaka tomu bude v našej triede ozdobou krásna kytička, ktorá len tak nezvädne. Spolu s našimi deťmi sme vyrobili nielen prvé jarné kvietky, ale vystrihli sme, vyfarbili a vyzdobili aj milé veľkonočné pozdravy pre rodičov a známych, ktoré potešili a zahriali pri srdci nejednu mamičku, či otecka. Veď, posúďte sami!

Mgr. Mária Poliaková

image006„Šibem, šibem, šibi – ryby, môj korbáčik nemá chyby.
Ešte vody trošíčka, daj vajíčka z košíčka“.

Šikovní žiaci zo 6. ročníka sú už pripravení na Veľkú noc. Na pracovnom vyučovaní si zhotovili korbáče z prútia a okrasné vtáčie hniezda zo sena, ktoré sú toho dôkazom.

„Už aby bol pondelok“!

                                                                                                                  Ing. Pavol Bilas

UF den zdraviaK tohtoročnému Svetovému dňu zdravia (7.4.) bola vyhlásená téma Naša planéta, naše zdravie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že klimatická kríza je aj zdravotná kríza. Svetový deň zdravia sme si pripomenuli aj na našej škole, so žiakmi sme sa rozprávali, ako sa musíme o našu planétu a naše zdravie starať. Žiaci si zo záujmom pozreli prezentácie, vypracovali pracovný list k danej téme a testom o správnej výžive si oprášili svoje vedomosti. Svorne debatovali a navrhovali možnosti, ako by aj oni mohli pomôcť životnému prostrediu. Vedia, že každý musí začať od seba – hlavne šetriť vodou, papierom, elektrickou energiou, neplytvať potravinami, triediť odpad a neznečisťovať ním lesy, vodu...

Vieme, že o svoje zdravie by sme sa mali starať po celý rok. Správne stravovanie znamená, že máme jesť zdravú a vyváženú stravu v primeranom množstve. Výraz: „Ste to, čo jete“, vyjadruje, že to čo konzumujeme, má vplyv na naše zdravie. Nadmerné znečistenie ovzdušia, najmä prachovými časticami môže mať z hľadiska zdravia nepriaznivé akútne a chronické účinky, najmä u detí a seniorov.

             „Zdravie je ako perla v mori, ktorú si treba chrániť, ak sme zdraví nechýba nám nič ku šťastiu.“ 

                                                                                                          Bc. Marta Játiová

UF HK1Dňa 5.4.2022 sa v spojenej škole internátnej konalo školské kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Je to najstaršia a najprestížnejšia súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy. Súťaž sa koná na počesť velikána slovenskej literatúry P.O. Hviezdoslava už od roku 1954. Aj šikovné a nadané deti v našej škole sa naučili všakovaké pestré veselé zaujímavé poučné texty a nádherne ich predniesli pred publikom, ktoré tvorili žiaci a učitelia. Pozorní diváci veru nešetrili potleskom. Deti prekonali trému a mnohé aj samých seba a veľmi pekne sa odprezentovali. 

Darilo sa im nasledovne:

Poézia – I. kategória                                   Poézia – II. Kategória                                   Poézia – III.kategória

1. miesto - Tomáš Frolo                               1. miesto - Vanesa Martinková                       1. miesto - Izabela Balážová

2. miesto - Matej Hroško                              2. miesto - Tadeáš Kopúnik                            2. miesto - Anežka Valášková

2. miesto - Juraj Štoder                                3. miesto - Nikola Holešová

                                                 3. miesto - Matúš Bača                                3. miesto - Marko Kresáň

 

Próza  - II. Kategória                                      Próza – III. kategória

1. miesto - Branislav Štruml                            1. miesto - Tomáš Rychtarčík

2. miesto - Lívia Michálková                            2. miesto - Michaela Chachulová

3. miesto - Vanesa Chválniková                      3. miesto - Šimon Lipka

Všetkým srdečne blahoželáme! Sme na vás pyšní!

                                                  Mgr. Martina Koišová

Slávik zaspieva môjmu srdcu pieseň krásnu až nebo zmodreje od úžasu.

UF BS5.4.2022 sa na pôde spojenej školy internátnej konala spevácka súťaž Bytčiansky slávik, kde sa predstavili a odprezentovali najlepší speváci a speváčky našej školy. Žiaci predviedli veľmi hodnotné a kvalitné vystúpenia, za čo ich pozorné obecenstvo odmenilo potleskom. Porota hodnotila výber a náročnosť piesne, úroveň interpretácie, hlasový prejav, ľudový spev i kultivovanosť folklórneho speváckeho prejavu.

Zvíťazili tí najlepší:

I. kategória                                                   II. kategória

1. miesto - Matej Hroško                               1. miesto - Janka Fuljerová

2. miesto - Mirka Fišerová                             2. miesto - Branko Štruml

                                                                   3. miesto - Alžbetka Valášková                      3. miesto - Lívia Michálková

Tešíme sa zo všetkých spevákov a speváčok, ktorí prišli predviesť svoje spevácke umenie a gratulujeme oceneným.

                                                                            Mgr. Valéria Kuceljová