V mesiaci január sa naše deti pustili do výroby vtáčej búdky. V zimnom období je to milý dôkaz toho, že nám nie je ľahostajný osud zvierat. Spoločne sme mali pripravené rôzne aktivity pre deti, kde mohli prejaviť svoju tvorivosť a zručnosť. V jednotlivých tvorivých dielňach mohli skladať vtáčiu búdku, dotvárať a nalepovať vtáčikov. Na spríjemnenie atmosféry nám v pozadí znel spev rôznych vtákov. Na záver sme sa vybrali spoločne zavesiť  vtáčie búdky na školský dvor a nasypali sme semiačka pre vtáčiky. Ako prebiehal celý deň, si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.

 

Mgr. Miroslava Klapčíková

V mesiaci december sa deti z našej ŠMŠ začali pripravovať na vianočné sviatky. Ako prvý si spoločne ozdobili stromček rôznymi ozdobami. Ku vianočným sviatkom neodmysliteľne patrí pečenie medovníčkov, a tak sme ich zopár napiekli v školskej kuchynke. Ako sa vyrábajú vianočné oblátky, si deti vyskúšali v tvorivých dielňach. Spomenuté aktivity si môžete pozrieť v priloženej prezentácií

Mgr. Marta Rakovanová
 
 
 
 
 

Vo štvrtok 5.12.2019 sme v našej škole čakali opäť vzácnu návštevu. Všetci sa už nevedeli dočkať Mikuláša a jeho verných pomocníkov anjela a čerta. Sprevádzali ich aj študenti Dopravnej akadémie zo Žiliny, ktorí si pre nás pripravili divadelné predstavnie O Červenej čiapočke. Mikulášske balíčky si však deti a žiaci museli zaslúžiť riekankami, básničkami alebo pesničkami. Ďakujeme Mikulášovi, čertovi, anjelovi a všetkým jeho pomocníkom, že neváhali, prišli k nám do školy a doniesli nám nielen adventnú náladu, ale aj hromadu hračiek a sladkostí.

Mgr. Katarína Valíčková

V mesiaci október sme sa s deťmi zo ŠMŠ vybrali na výlet do Westernového mestečka Silverado. Spoločne sme si prezreli malé westernové domčeky, a následne sme navštívili zvieratá, ktoré tam bývajú. Videli sme poníky, kone, kozy a holuby. Koníky boli zvedavé, a tak si ich deti mohli pohladkať a nakŕmiť suchým pečivom a jablkami. Spoločne sme prežili doobedie plné zážitkov, ktoré sme si z mestečka Silverado odniesli. Ako sme sa na výlete mali si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.     

Mgr. Marta Rakovanová

Aj tento rok deti zo ŠMŠ v jesennom období usilovne pracovali. Pani učiteľky si pre deti pripravili rôzne zaujímavé aktivity. Zábavnou a zároveň športovou aktivitou si na školskom dvore získali sladkú zdravú odmenu za „Beh o jablko“. K jesennému obdobiu patrí výroba šarkanov, ktoré si deti vytvorili lepením prírodného materiálu na kartónovú šablónu. Radosť im robili po celý mesiac zavesené na nástenke chodby v ŠMŠ. Prostredníctvom zážitkového učenia si vyskúšali v školskej kuchynke piecť štrúdle z orechov a jabĺk. Počas práce vaľkali cesto, strúhali jablká a lúskali orechy s pomocou učiteliek. Všetky aktivity si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.

Bc. Beáta Staríčková

V utorok 04.06.2019 si deti špeciálnej materskej školy a žiaci prípravného až 2. ročníka a tried B1, C1, C2 užili svoj koncoročný školský výlet. Spolu so svojimi učiteľkami a asistentkami sa vybrali do zábavného centra KONGO v Žiline, kde prežili doobedie plné zábavy a športu. Deti sa tu naplno vyšantili a vyhrali v bazénoch s farebnými guličkami, na hojdačkách, šmýkačkách, trampolínach, šliapacích autíčkach, pieskovisku a na rôznych iných atrakciách. Všetky deti boli veľmi disciplinované, za čo sme ich pochválili. Bol to pekný výlet.

Mgr. Katarína Valíčková

Dňa 31.05.2019 sme pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v našej škole privítali Záchranný kynologický zbor Varín a dobrovoľných hasičov z Bytče a Kolárovíc. Záchranári predviedli názornú ukážku, ako ich štvornohý kamaráti dokážu nájsť nezvestné osoby a ako zvládajú rôzne povely. Najväčšiu radosť mali deti, keď mohli psíkov pohladkať. Ukázali nám aj svoje vycvičené prasiatko, ktoré za odmenu predviedlo rôzne nacvičené triky. Dobrovoľný hasičský zbor z Bytče a Kolárovíc nám predstavil techniku, ktorú používajú pri zásahoch. Na záver nám hasiči na školskom ihrisku nastriekali penu – bola super zábava. Všetky deti sa vyšantili a z tejto akcie odchádzali príjemne unavení.

Už tradične sa v našej špeciálnej materskej škole v jarnom období uskutočňujú tvorivé dielne, ktoré sú spojené s udržiavaním ľudových zvykov a tradícií. V prvý jarný deň sa deti rozlúčili so zimnou, jedným z najstarších zvykov „Vynášaním Moreny“, aby mohli spoločne privítať jar. Čo všetko dokážu malé šikovné ruky, fantázia a dobrá nálada, ukázali deti pár dní pred Veľkou nocou v aktivite „Maľované vajíčko“. V mesiaci máj si deti a žiaci spoločne zaspievali a zatancovali pri príležitosti stavania mája. Prostredníctvom zážitkového učenia sa deti oboznámili s postupom sadenia a starostlivosti o rastliny v aktivite „Vyrástlo nám semienko“. Na základe skúseností a s pomocou pani učiteliek vysadili v školskej záhrade semienka, o ktoré sa spoločne starajú. V priloženej prezentácií si môžete pozrieť spomenuté aktivity.

Mgr. Marta Rakovanová
Počas chladných zimných dní deti zo ŠMŠ nelenili a v tvorivých dielňach sa do práce s radosťou pustili. Pri pečení medovníkov, si vyskúšali vaľkať cesto a usilovné pršteky sa predbiehali vo vykrajovaní rôznych tvarov. Všetky deti vyrábali medovníky s veľkou láskou a vložili do nich kus svojho srdiečka. V aktivite „Vtáčie búdky“ vyrobili modelovaním z plastelíny malých kamarátov vtáčikov, ktorým zložili malé vtáčie búdky. Ako sa máme v zime zohriať a vyliečiť od bacilov, nám prišla porozprávať „Babka bylinkárka“, ktorá deťom priniesla na ukážku bylinky a navarila liečivý čaj. Všetky aktivity si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.
Mgr. Marta Rakovanová
 

V jesennom období si pani učiteľky pre deti zo ŠMŠ pripravili mnoho pútavých aktivít. V tvorivých dielňach zapojili do práce nielen ruky, ale aj nohy. Pri pečení sladkých koláčov si vyskúšali vaľkať cesto, strúhať jablká a lúskať orechy. Papierových šarkanov vyzdobili rôznym prírodným a odpadovým materiálom. K jeseni neodmysliteľne patrí aj dlávenie kapusty. Tento tradičný zvyk bytčianskeho regiónu si deti vyskúšali prostredníctvom zážitkového učenia pri čistení, strúhaní a tlačení kapusty. Výtvarné techniky tupovanie, odtláčanie a lepenie použili pri výrobe jabĺčok v aktivite „Čaro jabĺčka“. Šikovnosť a tvorivosť detí si môžete pozrieť v priloženej prezentácii.

Mgr. Marta Rakovanová

Dňa 20.06.2018 deti zo ŠMŠ a žiaci I. stupňa navštívili Hasičský záchranný zbor v Bytči. Príslušníci HaZZ ukázali deťom areál hasičskej stanice a v krátkej prednáške porozprávali o náročnosti svojej práce. Kto chcel, mal možnosť vyskúšať si sedenie v hasičskom aute, mať prilbu na hlave a najväčším zážitkom pre všetkých bolo striekanie vody z hadice. Návšteva u hasičov zanechala u detí pekné zážitky a spomienky.

Mgr. Marta Rakovanová

  Do nebies dnes správa letí,

  že dnes majú sviatok deti.

  Slniečko sa na nich smeje

  a ich tváre lúčmi hreje.

                                     Veľký úsmev z detských pier

                                     pri zážitku z rôznych hier.

                                     V srdciach veľa radosti

                                     a vo vreckách sladkosti.

Mgr. Marta Rakovanová

 

Zopár dierok v hline spravme

a semienka do nich dajme.

Keď ich vodou polejeme,

rastlinky z nich dostaneme.

Zelenina tá je zdravá,

každý ti to porozpráva.

Ako sa k nej dostať máme?

Záhradku si obstaráme.

Prídu chlapci stavať máj,

tak sa rýchlo vychystaj.

Máj už klope na vrátka,

radujte sa dievčatká.

Ty si šibal zajačik!

Kde si schoval korbáčik?

Zdá sa, že ho milý zajko,

vymenil za pekné vajko.