V utorok 04.06.2019 si deti špeciálnej materskej školy a žiaci prípravného až 2. ročníka a tried B1, C1, C2 užili svoj koncoročný školský výlet. Spolu so svojimi učiteľkami a asistentkami sa vybrali do zábavného centra KONGO v Žiline, kde prežili doobedie plné zábavy a športu. Deti sa tu naplno vyšantili a vyhrali v bazénoch s farebnými guličkami, na hojdačkách, šmýkačkách, trampolínach, šliapacích autíčkach, pieskovisku a na rôznych iných atrakciách. Všetky deti boli veľmi disciplinované, za čo sme ich pochválili. Bol to pekný výlet.

Mgr. Katarína Valíčková

Dňa 31.05.2019 sme pri príležitosti Medzinárodného dňa detí v našej škole privítali Záchranný kynologický zbor Varín a dobrovoľných hasičov z Bytče a Kolárovíc. Záchranári predviedli názornú ukážku, ako ich štvornohý kamaráti dokážu nájsť nezvestné osoby a ako zvládajú rôzne povely. Najväčšiu radosť mali deti, keď mohli psíkov pohladkať. Ukázali nám aj svoje vycvičené prasiatko, ktoré za odmenu predviedlo rôzne nacvičené triky. Dobrovoľný hasičský zbor z Bytče a Kolárovíc nám predstavil techniku, ktorú používajú pri zásahoch. Na záver nám hasiči na školskom ihrisku nastriekali penu – bola super zábava. Všetky deti sa vyšantili a z tejto akcie odchádzali príjemne unavení.

Už tradične sa v našej špeciálnej materskej škole v jarnom období uskutočňujú tvorivé dielne, ktoré sú spojené s udržiavaním ľudových zvykov a tradícií. V prvý jarný deň sa deti rozlúčili so zimnou, jedným z najstarších zvykov „Vynášaním Moreny“, aby mohli spoločne privítať jar. Čo všetko dokážu malé šikovné ruky, fantázia a dobrá nálada, ukázali deti pár dní pred Veľkou nocou v aktivite „Maľované vajíčko“. V mesiaci máj si deti a žiaci spoločne zaspievali a zatancovali pri príležitosti stavania mája. Prostredníctvom zážitkového učenia sa deti oboznámili s postupom sadenia a starostlivosti o rastliny v aktivite „Vyrástlo nám semienko“. Na základe skúseností a s pomocou pani učiteliek vysadili v školskej záhrade semienka, o ktoré sa spoločne starajú. V priloženej prezentácií si môžete pozrieť spomenuté aktivity.

Mgr. Marta Rakovanová
Počas chladných zimných dní deti zo ŠMŠ nelenili a v tvorivých dielňach sa do práce s radosťou pustili. Pri pečení medovníkov, si vyskúšali vaľkať cesto a usilovné pršteky sa predbiehali vo vykrajovaní rôznych tvarov. Všetky deti vyrábali medovníky s veľkou láskou a vložili do nich kus svojho srdiečka. V aktivite „Vtáčie búdky“ vyrobili modelovaním z plastelíny malých kamarátov vtáčikov, ktorým zložili malé vtáčie búdky. Ako sa máme v zime zohriať a vyliečiť od bacilov, nám prišla porozprávať „Babka bylinkárka“, ktorá deťom priniesla na ukážku bylinky a navarila liečivý čaj. Všetky aktivity si môžete pozrieť v priloženej prezentácií.
Mgr. Marta Rakovanová
 

V jesennom období si pani učiteľky pre deti zo ŠMŠ pripravili mnoho pútavých aktivít. V tvorivých dielňach zapojili do práce nielen ruky, ale aj nohy. Pri pečení sladkých koláčov si vyskúšali vaľkať cesto, strúhať jablká a lúskať orechy. Papierových šarkanov vyzdobili rôznym prírodným a odpadovým materiálom. K jeseni neodmysliteľne patrí aj dlávenie kapusty. Tento tradičný zvyk bytčianskeho regiónu si deti vyskúšali prostredníctvom zážitkového učenia pri čistení, strúhaní a tlačení kapusty. Výtvarné techniky tupovanie, odtláčanie a lepenie použili pri výrobe jabĺčok v aktivite „Čaro jabĺčka“. Šikovnosť a tvorivosť detí si môžete pozrieť v priloženej prezentácii.

Mgr. Marta Rakovanová

Dňa 20.06.2018 deti zo ŠMŠ a žiaci I. stupňa navštívili Hasičský záchranný zbor v Bytči. Príslušníci HaZZ ukázali deťom areál hasičskej stanice a v krátkej prednáške porozprávali o náročnosti svojej práce. Kto chcel, mal možnosť vyskúšať si sedenie v hasičskom aute, mať prilbu na hlave a najväčším zážitkom pre všetkých bolo striekanie vody z hadice. Návšteva u hasičov zanechala u detí pekné zážitky a spomienky.

Mgr. Marta Rakovanová

  Do nebies dnes správa letí,

  že dnes majú sviatok deti.

  Slniečko sa na nich smeje

  a ich tváre lúčmi hreje.

                                     Veľký úsmev z detských pier

                                     pri zážitku z rôznych hier.

                                     V srdciach veľa radosti

                                     a vo vreckách sladkosti.

Mgr. Marta Rakovanová

 

Zopár dierok v hline spravme

a semienka do nich dajme.

Keď ich vodou polejeme,

rastlinky z nich dostaneme.

Zelenina tá je zdravá,

každý ti to porozpráva.

Ako sa k nej dostať máme?

Záhradku si obstaráme.

Prídu chlapci stavať máj,

tak sa rýchlo vychystaj.

Máj už klope na vrátka,

radujte sa dievčatká.

Ty si šibal zajačik!

Kde si schoval korbáčik?

Zdá sa, že ho milý zajko,

vymenil za pekné vajko.

Morenu sme vyhnali,

na novú jar volali.

Nech už príde medzi nás

a ohreje tváre zas.

Mgr. Marta Rakovanová

Každý z nás to dobre vie,

že marec mesiac knihy je.

Obleč bundu, rukavice

a utekaj do knižnice.

                                   V knižnici nás privítali,

                                   rozprávky nám prečítali.

Mgr. Marta Rakovanová

Kde sa voda sypala

a piesok sa lial.

Kde žili princovia,

                                   princezné a kráľ.

                                   Kde sú všetci šťastní

                                   a nikto tam nehnevá.

                                   Odtiaľ k nám prišla

                                   vzácna návšteva.

Mgr. Marta Rakovanová

Zima vbehla za vrátka, 

vyplašila vtáčatká. 

Sneh sa sype, vietor hudie,

čo len s nami teraz bude?

                                   Nebojte sa naši malí, 

                                   kŕmidlo sme na strom dali.

Upečiem si medovník,

taký sladký ako nik.

Bude sladký ako med,

zjem ho zaraz, zjem ho hneď.

Dňa 14.12.2017 si deti zo ŠMŠ v Bytči upiekli a ozdobili vianočné medovníčky, niečo ochutnali, stromček s nimi ozdobili a rodičom pre potešenie medovníček odložili.

Mgr. Marta Rakovanová